Conference Program

 

09:00 – 09:30 Registration
09:30 – 10:45 Opening – Welcome message
10:45 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:30 Keynote #1 – Michael Kölling: From Lego to Java – Interfaces for discovery and motivation

(invited talk)

12:30 – 13:30 Lunch Break
Session #1 – Computer Science Education
13:30 – 13:45 Andreas Grillenberger, Ralf Romeike: Big Data – Challenges for Computer Science Education (#2) Session chair: Andrej Brodnik
13:45 – 14:00 Maciej Borowiecki, Katarzyna Olędzka: Coding School for 10-12 aged students (#3)
14:00 – 14:15 Simone Opel, Torsten Brinda: “Computer Science in Context” and “Learning Fields” in Vocational Computer Science Education -Two Unlike Siblings? (#12)
14:15 – 14:30 Nubia Alejandra Fecht, Ira Diethelm: Analysis of Computer Science Education in Venezuela using the Darmstadt Model (#10)
14:30 – 15:00

Session #1 – Wrap-Up

15:00 – 15:30 Coffee Break

Session #2 – Computer Science Education

15:30 – 15:45 Jiří Vaníček: Bebras Informatics Contest: Criteria for Good Tasks

Revised (#1)

Session chair: Maciej M. Sysło
15:45 – 16:00 Mareen Przybylla, Ralf Romeike: Overcoming Issues with Students’ Perceptions of Informatics in Everyday Life and Education with Physical Computing (#6)
16:00 – 16:15 Nataša Kristan, Dean Gostiša, Gašper Fele-Žorž, Andrej Brodnik: A high-availability Bebras Competition System (#39)
16:15 – 16:30 Ján Gunčaga, Mária Karasová: Informatics Education and Interdisciplinary Relations with other Subjects in Primary Education for Developing of Pupils´ Abilities (#23)
16:30 – 17:00

Session #2 – Wrap-Up

18:00 – 20:00 Welcome Reception

Tuesday, 23/09/2014

09:00 – 09:15 Registration

Session #3 – Competence Measurement for Informatics

09:15 – 09:30 Markus Brunner, Monika Di Angelo: Competence Orientation in Vocational Schools – the Case of Industrial Information Technology in Austria (#7) Session chair: Jiří Vaníček
09:30 – 09:45 Thomas Schiller, Peter Micheuz: Didactics of Information Security as a Key Competence (#8)
09:45 – 10:00 Jonas Neugebauer, Peter Hubwieser, Johannes Magenheim, Laura Ohrndorf, Niclas Schaper, Sigrid Schubert: Measuring Student Competences in German Upper Secondary Computer Science Education (#16)
10:00 – 10:15 Valentina Dagiene, Linda Mannila, Timo Poranen, Lennart Rolandsson, Gabriele Stupuriene: Reasoning on Children’s Cognitive Skills in an Informatics Contest: Findings and Discoveries from Finland, Lithuania, and Sweden (#36)
10:15 – 10:45

Session #3 – Wrap-Up

10:45 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:30 Keynote #2 – Barbara Demo: The many facets of Scratch

(invited talk)

12:30 – 13:30 Lunch Break

Session #4 – Curriculum Issues

13:30 – 13:45 Bernhard Standl, Wilfried Grossmann: Towards Combining Conceptual Lesson Patterns with Austrian K12 Computer Science Standard Curriculum in the Context of Pedagogical Content Knowledge (#15) Session chair: Valentina Dagiene
13:45 – 14:00 Carlo Bellettini, Violetta Lonati, Dario Malchiodi, Mattia Monga, Anna Morpurgo, Mauro Torelli, Luisa Zecca: Extracurricular activities for improving the perception of Informatics in Secondary schools (#17)
14:00 – 14:15 Sergei Pozdniakov, Svetlana Gaisina: New trend in Russian informatics curricula: integration of math and informatics (#28)
14:15 – 14:30 Yasemin Gülbahar, Filiz Kalelioğlu, Dilek Doğan, Sümeyra Akçay: Curriculum Integration Ideas for Improving the Computational Thinking Skills of Learners through Programming via Scratch (#33)
14:30 – 15:00

Session #4 – Wrap-Up

15:00 – 15:30 Coffee Break
15:30 – 16:00 Poster Session
16:15 – 18:45 City Tour
19:00 – 21:30 Conference Dinner

Wednesday, 24/09/2014

Session #5 – Emerging Technologies and Tools for Informatics

09:15 – 09:30 Janka Majherova, Hedviga Palasthy, Emilia Janigova: Pupils in Virtual World and Education (#22) Session chair: Ira Diethelm
09:30 – 09:45 Mahdi Miled, Christophe Reffay, Mona Laroussi: An early evaluation of the HiPPY tool usage: the France-IOI case study (#26)
09:45 – 10:00 Michael Weigend: Understanding Spreadsheet Calculation Through Metaphors (#27)
10:00 – 10:15 Maciej M. Sysło, Anna Beata Kwiatkowska: Introducing Students to Recursion: a Multi-facet and Multi-tool Approach (#37)
10:15 – 10:45

Session #5 – Wrap-Up

10:45 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:30 Keynote #3 – Walter Gander: Informatics and General Education

(invited talk)

12:30 – 13:30 Lunch Break

Session #6 – Teacher Education in Informatics

13:30 – 13:45 Erik Barendsen, Valentina Dagienė, Mara Saeli, Carsten Schulte: Eliciting Computing Science Teachers’ PCK using the Content Representation Format: Experiences and Future Directions (#38) Session chair: Soner Yıldırım
13:45 – 14:00 Ana-Maria Mesaros, Ira Diethelm: Teacher Profiles for Planning Informatics Lessons (#30)
14:00 – 14:15 Claudio Mirolo: A Present-Day “Glass Bead Game”: A Framework for the Education of Prospective Informatics Teachers inspired by a Reflection on the Nature of the Discipline (#25)
14:15 – 14:30

Session #6 – Wrap-Up

14:30 – 15:00 Coffee Break
15:00 – 16:30 Closing Panel – Walter Gander, Barbara Demo, Soner Yıldırım, Valentina Dagiene, Peter Micheuz, Andrej Brodnik, Ralf Romeike: “What Do We Need to Teach?”
17:00 – 19:00 International Comittee Meeting

Thursday, 25/09/2014

Workshop #1

09:30 – 10:30 Peter Micheuz – Educational Standards in Informatics/ICT at Lower Secondary Level
10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:00 Peter Micheuz – Educational Standards in Informatics/ICT at Lower Secondary Level

Workshop #2

09:30 – 10:30 Michael Weigend – Python
10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:00 Michael Weigend – Python

Workshop #3

09:30 – 10:30 Seiichi Tani, Takeharu Ishizuka, Tomohiro Nishida – Computer Science Unplugged: Teaching CS Concepts Using Activities
10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:00 Seiichi Tani, Takeharu Ishizuka, Tomohiro Nishida – Computer Science Unplugged: Teaching CS Concepts Using Activities
12:00 – 13:30 Lunch Break

Workshop #4

13:30 – 14:30 Natasa Grgurina – Erik Barendsen- The State of Affairs in the Dutch Informatics Education
14:30 – 15:00 Coffee Break
15:00 – 16:00 Natasa Grgurina – Erik Barendsen- The State of Affairs in the Dutch Informatics Education

Workshop #5

13:30 – 14:30 Orçun Madran – Robotic Programming for Teaching Programming Languages
14:30 – 15:00 Coffee Break
15:00 – 16:00 Orçun Madran – Robotic Programming for Teaching Programming Languages